Müşteri Hizmetleri 
back arrow GERİ
title image
plus detay

Oval formların psikolojisi

Oval formlar, geometrik formlar arasında en popüler olanlardan biridir ve tasarımcılar tarafından sıklıkla kullanılır. Peki, oval formların psikolojisi nedir ve mekanın algısı ve kullanıcısı üzerinde hangi etkileri yaratır?

Oval formların en belirgin özelliklerinden biri, yumuşak hatlarıdır. Bu hatlar, insan zihninde sakinleştirici bir etki yaratır ve mekanın daha davetkar ve samimi bir havaya bürünmesini sağlar. İç mekanlarda kullanılan oval formlar, kullanıcının mekana daha rahat bir şekilde adapte olmasına yardımcı olurken, onların psikolojik olarak da rahatlamalarına yardımcı olur.

Mekanın boyutlarını keşfet


Oval formların etkilerinden bir diğeri de, mekanın boyutlarını algılamamızdaki değişikliklerdir. Yuvarlak hatların kullanıldığı mekanlarda, nesnelerin ve mobilyaların birbirleri arasındaki mesafeleri daha belirsiz hale gelir. Bu da mekanın daha geniş ve ferah bir görünüm kazanmasına neden olur. Ayrıca, oval formların kullanıldığı mekanlar, mekanın duvarlarını yumuşatır ve keskin hatların yarattığı sertlik hissini azaltır.

Hamm, tasarımlarında oval formları sıklıkla kullanarak, mekanların daha sıcak ve davetkar bir hale gelmesini sağlar. Örneğin, Evladiye Masa, mermerin zarif oval şekil almasıyla kullanıcılara konforlu ve elegant bir yemek deneyimi sunarken; Yaren berjer, yumuşak hatları ile hem modern hem de rahat bir tasarımla sizleri buluşturur. Her ikisi de hem evde veya ofiste kullanım için mükemmel bir seçenek oluşturur.

plus detay

Amorf ailesi de burada

Aynasından sehpasına ve masasına tüm Amorf ailesi, iç mekanlarda oval formları kullanarak, sıcak ve samimi bir hava yaratır. Yumuşak hatları ve zarif tasarımı ile bazen orta sehpa olarak keyifli akşam sohbetlerinize eşlik ederken; bazen ise tam evden çıkmadan ne kadar güzel olduğunuzu samimi bir şekilde size gösteren ayna olarak hayatınızda yer alır.  Amorf çalışma masası ise hem konforlu hem de keyifli bir çalışma ortamı sunar.

Sonuç olarak, oval formlar, iç mekan tasarımında mekan algısı ve kullanıcısı üzerinde olumlu etkiler yaratan bir tasarım elemanıdır. Hamm'ın tasarımlarında sıkça kullandığı oval formlar, mekanların daha samimi, sıcak ve rahat bir hale gelmesini sağlar. Tamamını keşfetmek için hamm.com.tr!

İlgili Ürünlere Göz At

slide image
slide image
slide image
slide image


İlgili Yazılara Göz At