Müşteri Hizmetleri 
back arrow GERİ
title image
plus detay

MEŞE=GÜÇ

Tanrısallığı simgelemesiyle meşe ağacı Eski Roma’da Jüpiter’e adanmıştı. Aynı zamanda Eski Yunan’da Zeus’un kutsal ağacı olarak kabul edilmişti. Bu dönemlerde kahinler, rüzgarlı havalarda meşe ağacının yapraklarının çıkardığı seslerden gelecek hakkında tahminde bulunurlardı.

 

Nerede yetişir?

Meşe ağacının anavatanı Anadolu topraklarıdır. Ülkemizin iç kısımlarında yetişen meşe ağacının Marmara ve Trakya bölgelerinde ormanları bulunmaktadır. Meşe ağacının yeryüzünde 400’ü aşkın çeşidi bulunmakla birlikte, ülkemizde 18’i yetişmektedir. Ormanlarında kemirgenler, geyikler, çeşitli kuşlar, ayılar ve sincaplar için yüksek protein kaynağıdır. Birçok canlı için ise yuva haline gelmiştir.

Meşe ormanları ekolojik dengeyi sağlar. Yazları serin, kışları ılıktır. Bu sebeple çevre felaketlerinin engellenmesinde kullanılabilir.

 


Meşe Palamudu

Meşe ağacının meyvesi Palamut. Palamudun içerisindeki tohuma da pelit adı verilir. Meşe palamudu eski zamanlarda insanlığın temel besin kaynaklarından biriydi. Aynı zamanda bir çok hayvan için de yüksek proteinli besin kaynağı. Özellikle sincapların favori yiyeceğidir. Palamudun tohumu olan pelit ise insanlar tarafından yenilebilir olmasına rağmen acı tadı dolayısıyla hayvan yemi olarak kullanılmakta.

 

plus detay

Meşe Ağacının Yapısı Nasıldır?

Meşe ağacının oldukça damarlı ve ağır bir yapısı vardır. Kökleri hem derine hem de yanlara doğru uzar. Yaprakları genellikle dişli ve düz kenarlıdır. Çoğu meşe ağacı yaz kış yaprak dökmezler.


Meşe hangi alanlarda kullanılır?


Sert meşe genellikle yapıların dış ve iç bölümlerinde, kapı, pencere, merdiven, döşeme kaplaması, parke yapımında kullanılır. Yumuşak meşeler ise mobilya üretiminde, yapıların iç bölümlerinde, dekorasyon uygulamalarında görülür. Doğramalarda, gemicilikte, köprü ve iskele yapımında tercih edilir.

Keten Yağı

Keten yağı %100 doğaldır ve ahşabı dış etkenlerden korumaya yardımcı olur. Genellikle sarı renktedir. Nemden arındırır. Ahşap, zemin ve mobilyaların beslenmesi ve korunması için kullanılır.

 

plus detay

“kullanıp atılmaz, miras bırakılır.”


Her parça renk, düğüm, doğal iz, desen ve işçilik açısından benzersizdir. Meşe biraz sevgi dolu şefkatli bakım gerektirir – ama doğru şekilde kullanılırsa, bu ‘yaşayan odun’ nesiller boyu dayanır.

 

Meşe ağacının benzersiz dokusunu hisset.

Meşeden üretilmiş bir üründe renk ve doku farklılıkları oluşabilir. Bu farklılık, ağacın doğal yapısından kaynaklanır. Her ağacın kendine özgü bir tonu ve dokusu vardır. Bu sebeple meşe ürünlerin her zaman aynı görünmesi mümkün değildir. Onu kıymetli kılan şey tam da budur, bu yaşanmışlıkları hissedebilmek.

 

plus detay

İlgili Ürünlere Göz At

slide image
slide image
slide image
slide image
slide image
slide image
slide image
slide image
slide image
slide image
slide image


İlgili Yazılara Göz At